O nás

O sboru

Orfej se snaží svým repertoárem postihnout co nejširší záběr skladeb všech období. Ve svém repertoáru má duchovní i světské skladby z období od renesance (Lasso, Gastoldi, Bennet, Michna), přes všechna další (Vivaldi, Bach, Händel, Černohorský, Tůma, Mozart, Bruckner, Brahms, Saint Saëns, Dvořák, Fibich, Janáček, Rachmaninov, Poulenc, Thompson) až po současnost (Lukáš, Krček, Pärt, Kukal, Szurmanová, Angela, Whitacre).

V roce 2016 Orfej oslavil 15 let trvání. Při této příležitosti vydal druhé CD nahrávek pořízených v kostele sv. Rodiny v areálu Domova sv. Karla Boromejského v Praze - Řepích a v nahrávacím studiu 3bees Jinočany. Na našich stránkách naleznete také ukázku z CD První pokus. Koncert u sv. Salvátora, Praha, duben 2015

Koncertní a soutěžní činnost

V současnosti sbor provádí ročně kolem deseti koncertů. Za zmínku stojí koncert k desátému výročí sboru na podzim roku 2011 v barokním refektáři kláštera Dominikánů v Praze nebo koncerty v bazilice sv. Jakuba na Starém městě pražském či v kostele sv. Ignáce na pražském Karlově náměstí. V roce 2006 sbor spolupracoval při provedení monumentálního díla současného českého autora Jaromíra Vogela Missa ecumenica, zkomponovaného k pátému výročí teroristických útoků z 11. září 2001 (Praha, Obecní dům). Sbor navštívil Slovensko (2005 benefiční koncert nadace Kvapka nádeje – Nové Zámky, 2010 koncerty Tvrdošovce, Nové Zámky), 2008 Itálii (koncerty Cervie, Rimini), 2009 Německo (koncert Alexandersbad),  2013 Rakousko (festivalový koncert Linec), 2017 Německo (nesoutěžní festival Cantate Dresden v Drážďanech).

Od roku 2004 se sbor úspěšně zúčastňuje též různých soutěžních festivalů doma i v zahraničí. Patří k nim festival Praga cantat 2004, Festival B. M. Černohorského 2004 – Nymburk, Adventní zpěvy Praha 2005, Svátky písní Olomouc 2007 a 2008, Festival sborového umění Jihlava 2009 a 2010. V červnu 2013 si ORFEJ přivezl stříbrné medaile z Festivalu Antona Brucknera v rakouském Linci, v listopadu 2014 se umístil ve stříbrném pásmu na mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena v Praze.

Sbormistři

Tomáš Stanček, DiS.
2019-doposud
Dirigent Tomáš Stanček. Foto Lucie Maceczková.

Studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě v dirigentské třídě Jaromíra Javůrka. Nyní je posluchačem 3. ročníku na Akademii múzických umění v Praze, kde studuje pod vedením dvou prominentních českých dirigentů - Leoše Svárovského a Tomáše Koutníka. Pravidelně se zúčastňuje několika sbormistrovských seminářů pod vedením českých dirigentů a sbormistrů (Jurij Galatenko, Miriam Němcová, Jaroslav Brych, Jiří Skopal st., Josef Surovík, Tomáš Motýl, ad.) jako frekventant i jako korepetitor. Od roku 2018 je členem odborné rady NIPOS-ARTAMA pro středoškolský sborový zpěv. 

Krom jiného, spolupracoval rovněž s polskou zpěvačkou Gabrielou Gasior, dánskou sbormistryní Lizou Littau a londýnským sbormistrem, zpěvákem a skladatelem Davidem Danielem, zpěvákem Martinem Chodůrem při jeho Vánočním turné, sopranistkou Patricií Janečkovou či tumpetistou Nikolaosem Grigoriadisem a klavíristou Michalem Bártou. Stojí za hudebním nastudováním dvou CD Janáčkovy konzervatoře s autorskou prací ostravské skladatelky Ireny Szurmanové, se kterou aktivně spolupracuje již čtyři sezóny. 

Roku 2016 debutoval na MHF Janáčkův máj provedením koncertu vítězů skladatelské soutěže Generace. Spolupracoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, PKF Prague Philharmonia a Západočeským symfonickým orchestrem v Mariánských lázních. Zúčastnil se také dirigentských kurzů u SČF v Teplicích. Dále spolupracuje s Pěveckým sborem Ireny Szurmanové v Třinci a je dirigentem komorního orchestru Far Musica v Brandýse n. Labem - Staré Boleslavi. 

MgA. Jan Svejkovský
2001-2019
Jan Svejkovský stál při zrodu sboru a pečoval o něj až do jeho sborové plnoletosti. Na jaře roku 2019 svou spolupráci s Orfejem ukončil.